20 października 2021

Profesjonalne drukarki 3D z najwyższej półki

Drukarki 3D są urządzeniami, bez których coraz trudniej jest się obejść w wielu gałęziach przemysłu. Od protetyki po jubilerstwo, drukowanie modeli staje się obecnie standardem. Ponieważ technologia ta zdobyła w Polsce uznanie szerszej publiki stosunkowo niedawno, wiele osób nie jest zapewne świadomych faktu, że drukarki 3D potrafią różnić się od siebie zauważalnie w kwestii nie tylko technologii, ale także wykorzystywanych materiałów. Jakie profesjonalne drukarki 3D są zatem najbardziej warte naszej uwagi?

Modele termoplastyczne

Technologia FDM, bo to właśnie o niej tu mowa, została opracowana już dwadzieścia lat temu, dzięki staraniom Scotta Crumpa – założyciela amerykańskiej firmy Stratasys. Drukarki FDM, które w Polsce oferowane są przez renomowaną firmę ProSolutions, odznaczają się wysoką jakością uzyskiwanych modeli, a także bezpieczeństwem dla środowiska. Działanie tych urządzeń opiera się na podzieleniu modelu na kilka niskich warstw, a następnie wyznaczeniu na nich ścieżek, po których porusza się rozgrzana końcówka. To właśnie ten element zajmuje się tłoczeniem materiału. Termoplast jest przed rozprowadzaniem topiony w dyszy, zaś profesjonalne drukarki 3D FDM automatycznie wprowadza wydruk podpór do ścieżki, jeśli nachodzi taka potrzeba.

Drukowanie fotopolimerem

Inną, równie skuteczną, opcją są drukarki z technologią PolyJet. Ich działanie opiera się na nakładaniu kropel fotopolimeru na stół roboczy, po czym utwardzaniu ich za pomocą promieni UV. Uzyskiwane modele są odporne na wysokie temperatury oraz na tyle wytrzymałe, aby możliwe było ich praktyczne zastosowanie przez bardzo długi czas. Profesjonalne drukarki 3D tego typu również są bezpieczne dla środowiska, zaś wykorzystane w nich wałki usuwają na bieżąco nadmiar fotopolimeru, dzięki czemu wydrukowany model jest gładki (bardziej, niż wydrukowany drukarką FDM) i prawidłowo wykończony.

Jak zatem widzimy po powyższych przykładach, nawet równie skuteczne technologie potrafią znacznie odbiegać od siebie pod kątem samego działania. Jeśli poszukujemy jednak drukarek 3D z najwyższej półki, naprawdę warto jest przyjrzeć się właśnie takim nowatorskim rozwiązaniom, gwarantującym profesjonalną jakość uzyskanych modeli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *