19 października 2021

Czym są drukarki FDM?

Drukarki 3D to sprzęt, który staje się coraz popularniejszy na terenie naszego kraju. I chociaż sporadycznie możemy napotkać go w domach zwykłych amatorów majsterkowania, to właśnie profesjonalne przedsiębiorstwa są głównymi jego użytkownikami. Na przestrzeni ostatnich kilku lat, rynek drukarek tego typu na terenie Polski znacznie się rozrósł, oferując klientom rozmaite modele tychże urządzeń. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych, propozycji są przemysłowe drukarki FDM, oferowane przez polskich pionierów druku 3D – firmę ProSolutions.

Drukowanie termoplastyczne

Opracowana przez amerykańskich specjalistów z firmy Stratasys już w latach osiemdziesiątych, technologia FDM w dalszym ciągu pozostaje jedną z najlepszych form drukowania 3D. Efektywność ta jest zawdzięczana termoplastom, przetłaczanych podczas drukowania przez rozgrzaną końcówkę. Element ten porusza się po ścieżce, wyznaczanej na każdej z warstw, rozprowadzając po nich roztopiony w dyszy termoplast. Niewątpliwym atutem jest tu możliwość łatwego drukowania przedmiotów, których model posiada podpory. Przemysłowe drukarki FDM automatycznie dodają ich wydruk do wyznaczanej ścieżki.

Gdy proces drukowania dobiegnie końca, możemy wyjąć uzyskany model z urządzenia. Następnie odrywamy do od tacy i oczyszczamy. W przypadku niektórych modeli, konieczne może być zanurzenie ich w specjalnie przygotowanym roztworze wodnym, który usunie z nich materiał podporowy.

Największe zalety drukarek FDM

Ponieważ termoplasty są materiałem wytrzymałym, uzyskiwane modele nie zepsują się po upływie dłuższego czasu od ich wydrukowania. Co więcej, przemysłowe drukarki FDM są bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i środowiska. Podczas drukowania nie są bowiem wytwarzane szkodliwe substancje chemiczne. Za pomocą urządzeń tego typu możemy tworzyć modele o skomplikowanej geometrii, a nawet przedmioty przezroczyste, elektrostatyczne oraz niepalne. Z tego też powodu, drukarki FDM są idealnym wyborem do szerokiej gamy działalności, przydając się zarówno w profesjonalnych firmach, jak i domowych warsztatach. Jeśli interesują nas zatem drukarki 3D, modele termoplastyczne są jednym z najlepszych wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *