19 października 2021

Czy drukarki 3D w przemyśle są opłacalne?

Drukarka 3D to urządzenie tak samo nowoczesne, co bardzo wszechstronne. Za jego pomocą produkowane są już leki, protezy kończyn i organów, biżuteria, a nawet części zamienne do sprzętu AGD. Z dobrodziejstw tej technologii powoli, lecz z roku na rok coraz częściej, zaczynają też korzystać Polacy. Przemysłowe drukarki 3D, na przykład FDM lub PolyJet, powoli stają się normą na terenie hal produkcyjnych lub pracowni. Wielu młodych przedsiębiorców, myślących dopiero o wykorzystaniu tej technologii w swojej działalności, zastanawia się, czy drukarki 3D są w ogóle opłacalne. W niniejszym artykule postaramy się rozjaśnić wszelkie niejasności, związane z tą istotną kwestią.

Czego musimy być świadomi?

Pierwszą istotną kwestią są tu koszty. Drukarki 3D to technologia, bądź co bądź, bardzo nowoczesna, zaś jej cena, choć stopniowo malejąca, wciąż nie należy do szczególnie niskich. Dobre przemysłowe drukarki 3D to wydatek kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych. Wszystko zależy tu od interesujących nas modeli oraz liczby urządzeń, które mamy zamiar zakupić dla naszej firmy. W przypadku mniejszych przedsiębiorstw, w których produkcja miałaby się opierać na mniejszej ilości drukowanych przedmiotów każdego miesiąca (na przykład 10 zamówieniach), spokojnie wystarczy nam jedna, solidna drukarka. Drukowanie 3D zajmuje bowiem sporo czasu (kilka/kilkadziesiąt godzin), więc jeśli stawiamy na większą produkcję, konieczny będzie zakup większej ilości drukarek. Nie należy też zapominać o kosztach, związanych z regularnym zakupem filamentów oraz programów.

W jakiej branży przyda nam się drukarka 3D?

Przemysłowe drukarki 3D umożliwią nam produkcję przedmiotów robionych na zamówienie klienta, na przykład biżuterii lub akcesoriów do telefonów. Korzystanie z tej technologii jest o tyle dobrym wyborem, że unikatowość wytwarzanych przez drukarkę przedmiotów ułatwi nam trafienie w gusta naszych klientów. Przekłada się to nie tylko na większą renomę, ale też zadowalające zarobki. Wszystko zależy tu jedynie od naszej koncepcji na działalność. Odpowiednio wykorzystana drukarka 3D jest bowiem wydatkiem w pełni opłacalnym, otwierającym przed naszą firmą zupełnie nowe możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *