20 kwietnia 2024

Drukarka FDM – czym różni się model profesjonalny od desktopowego?

Drukarki 3D bazujące swoje działanie na materiałach termoplastycznych uchodzą za jeden z najpopularniejszych rodzajów tego typu urządzeń. Zaczynając jednak dopiero naszą przygodę z drukiem 3D, ciężko może być nam stwierdzić, czym dokładnie przemysłowe drukarki FDM różnią się od swoich mniejszych, desktopowych ekwiwalentów. A różnice, jak się okazuje, są naprawdę duże i nie kończące się na cenie.

Dokładność wydruku

W drukarkach przeznaczonych do użytku domowego mamy do czynienia z większą tolerancją błędu, oscylującą na poziomie 0,5 mm. Dla porównania, przemysłowe drukarki FDM mogą się pochwalić tolerancją na poziomie 0,15 mm. Daje nam to większą kontrolę nad wydrukiem, zaś dodatkowe mechanizmy pokroju ekstrudera i podgrzewanej komory sprawiają, że możemy stosować szerszą gamę materiałów, zaś uzyskane modele będą prezentować się efektownie, nawet przy bardziej złożonej geometrii. Nie oznacza to oczywiście, że modele domowe są bezużyteczne. Wymagają one jednak większej precyzji od użytkownika, a także większej obróbki po zakończonym druku.

Zastosowanie

Przemysłowe drukarki FDM są konieczne, jeśli planujemy drukowanie modeli o wymiarach 200 x 200 x 200 mm lub większych, a także takich, które mają się odznaczać wytrzymałością na działanie wysokich temperatur i środków chemicznych. Urządzenia te pomogą nam w produkcji protez kończyn, mebli, części samochodowych lub sprzętu medycznego. Modele desktopowe są z kolei przydatne, jeśli chcemy po prostu drukować poręczne drobiazgi, jak miski, świeczniki lub ramki na zdjęcia. Decydując się na tego typu urządzenie, konieczne jest więc dobranie go do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *