19 października 2021

Wykańczanie druku 3D w drukarkach PolyJet

Drukarki PolyJet, wykorzystujące krople fotopolimeru oraz naświetlanie promieniami UV, są sprzętem cenionym za wysoką precyzję i gładkość uzyskiwanych modeli. Powodem jest tu specyfika budowy tych urządzeń – dzięki specjalnemu wałkowi, który przesuwa się wzdłuż drukowanych warstw i usuwa ich nadmiar, uzyskiwany model prezentuje się znacznie bardziej estetycznie, niż w drukarkach 3D bazujących na materiałach termoplastycznych. Jeśli zależy nam jednak, aby nasz druk 3D prezentował się naprawdę dobrze, konieczne jest jego wykończenie, czyli usunięcie nadmiaru warstw, pozostałych na jego powierzchni.

Jak poprawić jakość modelu, uzyskanego technologią PolyJet?

Ponieważ modele drukowane technologią PolyJet nie są tak wytrzymałe, jak te z technologii FDM, wykończenie powinno odbywać się z udziałem papieru ściernego o niskiej gradacji. Najlepszą opcją są tu papiery ścierne wodne, o gradacji na poziomie 400, które pomogą nam usunąć zbędne warstwy, bez ryzyka uszkodzenia ścian modelu. Nieco inaczej należy podejść do sytuacji, gdy druk 3D ma na celu uzyskanie efektownych, lakierowanych modeli. W takich wypadkach, do usunięcia warstw należy wykorzystać wodny papier ścierny o gradacji 400 – 2500, do lakierowania wykorzystując tylko i wyłącznie lakiery akrylowe.

Na koniec warto jest też wspomnieć o modelach przezroczystych, których wykonanie również umożliwia nam druk 3D za pomocą urządzeń PolyJet. Może się bowiem zdarzyć, że uzyskana powierzchnia może być lekko zabarwiona na żółto, co szpeci nieco efekt końcowy. Na szczęście, także i ten mały defekt można usunąć – wystarczy jedynie naświetlić model promieniami UV. Dzięki takim prostym procedurom wykończeniowym, będziemy mogli pochwalić się modelami o najwyższym poziomie wykonania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *