Wykańczanie wydrukowanego modelu to procedura niemal obowiązkowa, stanowiąca zwieńczenie druku. Powód jest prosty – gdy model jest drukowany, nakładane są na siebie warstwy materiału, zaś pewna ich ilość zostaje na wydrukowanym przedmiocie. Problem ten jest szczególnie zauważalny podczas drukowania za pomocą materiałów termoplastycznych, w których nie znajdziemy specjalnych wałków, usuwających na bieżąco nadmiar warstw. Aby nasz druk 3D mógł zatem zaprezentować się tak estetycznie, jak planowaliśmy, konieczne jest jego odpowiednie wykończenie.
Poprawa jakości modelu, drukowanego drukarką FDM
Ze względu na różne materiały drukowania oraz wykorzystane technologie, metoda wykańczania w drukarce FDM odbiega od bazującego na fotopolimerze urządzenia PolyJet. Model wydrukowany z użyciem materiałów termoplastycznych należy przetrzeć papierem ściernym o wyższej gradacji, na przykład 80, której poziom zmniejszamy wraz z usuwaniem nadmiaru warstw. Na przetarty model nakładamy rozpuszczalnik, posługując się niewielkim natryskiem lub pędzelkiem. Po przerwie technologicznej, mającej na celu zapobiegnięcie uszkodzeniu modelu, możemy zdecydować się na ostatni krok danego cyklu, jakim jest piaskowanie. To właśnie dzięki niemu, nasz druk 3D faktycznie zaowocuje najwyższą jakością, porównywalną z produkowanymi fabrycznie elementami lub figurkami.
Problem z piaskowaniem jest jednak taki, że procedura ta nie należy do szczególnie prostych – osobom, które nie zajmują się więc majsterkowaniem na co dzień, zalecamy zgłoszenie się do specjalisty, świadczącego usługi wykańczające. A jeśli zależy nam na tym, aby nasz druk 3D zaprezentował się naprawdę oszałamiająco, po piaskowaniu możemy poddać model procedurze lakierowania. Dzięki tej metodzie, różnice między naszym modelem, a produktami w sklepach staną się praktycznie niezauważalne.